Sockeye Cup 2012

Cutlus Lake Sailing Club

Results as of 18:33 on June 5, 2012

420 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 420 44 RVYC Richard Mineally 1.0 1.0 (3.0) 3.0 8.0 5.0
2nd 420 43 RVYC Calum MacDonald 3.0 (6.0) 5.0 1.0 15.0 9.0
3rd 420 1 CCSC Alex Brown 2.0 5.0 (6.0) 2.0 15.0 9.0
4th 420 17 RPSA Jayden Potter (9.0) 4.0 1.0 5.0 19.0 10.0
5th 420 46 RVYC Elmeri Hakkinen 4.0 3.0 4.0 (6.0) 17.0 11.0
6th 420 45 RCYC Matthew Yee 5.0 (9.0) 2.0 8.0 24.0 15.0
7th 420 11 CBSC Theo Trunx 7.0 2.0 9.0 (11.0) 29.0 18.0
8th 420 41264 RPSA Andrew Zavorotny (10.0) 7.0 7.0 4.0 28.0 18.0
9th white 420 40 RVYC Hannah Kerr 6.0 (13.0) 10.0 7.0 36.0 23.0
10th 420 49 RVYC Connor Rupnow (11.0) 8.0 8.0 9.0 36.0 25.0
11th 420 16 RPSA Gabrielle Savage 8.0 10.0 (13.0) 12.0 43.0 30.0
12th 420 1994 COCA Connor Durham (13.0) 12.0 11.0 10.0 46.0 33.0
13th 420 5541 RPSA Ivan Dubichev 12.0 11.0 12.0 (13.0) 48.0 35.0

Laser Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser 198381 RVYC Adrian Vlasic 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd Laser 199325 NSST Chris Wilson 2.0 2.0 (7.0 DNC) 2.0 13.0 6.0
3rd Laser 187391 COSA Thomas Hardy (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0
4th Laser 176193 CBSC Richard Barren (7.0 OCS) 4.0 4.0 4.0 19.0 12.0
5th Laser 19153 RVYC Kyle Gerrard (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 6.0 21.0 14.0
6th Laser 93369 CLSC Randy Jensen (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 26.0 19.0

Laser 4.7 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1st Laser 4.7 8 RPSA Myles Hagen 1.0 1.0 2.0 2.0

Laser Radial Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Radial 199991 RVYC Graham Harney 1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd Laser Radial 199992 RVYC Fillah Karim 2.0 1.0 (5.5) 4.0 12.5 7.0
3rd Laser Radial 201223 RVYC Miranda MacGillvary 3.0 3.0 (4.0) 2.0 12.0 8.0
4th Laser Radial 193282 RVYC Alexander Kroltzch 4.0 4.0 (5.5) 3.0 16.5 11.0
5th Laser Radial 182339 RVYC Ellie Shaw-Ungar 5.0 7.0 1.0 (10.0) 23.0 13.0
6th Laser Radial 185928 RPSA Daniel Jay 6.0 (11.0) 3.0 5.0 25.0 14.0
7th Laser Radial 187638 COSA Adam Sorensen 7.0 5.0 (10.0) 9.0 31.0 21.0
8th Laser Radial 187792rv RVYC Alexandra Edgar 8.0 (14.0) 7.0 7.0 36.0 22.0
9th Laser Radial 1820951 RPSA Lauren Van Rassel 10.0 (19.0 OCS) 9.0 6.0 44.0 25.0
10th Laser Radial 191928 WVYC NSST Graham Brown (13.0) 6.0 12.0 8.0 39.0 26.0
11th Laser Radial 187792 RPSA Jayna Frost 9.0 9.0 8.0 (16.0) 42.0 26.0
12th Laser Radial 187354 COSA Elizabeth Hardy 11.0 8.0 (13.0) 12.0 44.0 31.0
13th Laser Radial 187145 RPSA Garison Hicks (14.0) 10.0 11.0 11.0 46.0 32.0
14th Laser Radial 66763 CLSC Connor Frank (17.0) 12.0 14.0 15.0 58.0 41.0
15th Laser Radial 187148 RPSA Cam Elliot 12.0 (19.0 DNC) 17.0 13.0 61.0 42.0
16th Laser Radial 158751 NSST Sophia Stewart 15.0 (19.0 OCS) 15.0 14.0 63.0 44.0
17th Laser Radial 190486 Comox Alison Stocks 16.0 13.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 67.0 48.0
18th Laser Radial 17 RPSA Breton White 18.0 (19.0 DNC) 16.0 19.0 DNC 72.0 53.0

Opti Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st Red Opti 1337 NSST Jack Reider (31.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 34.0 3.0
2nd Red Opti 1428 RVYC Eric Lyall (10.0) 2.0 2.0 2.0 16.0 6.0
3rd White Opti 1452 RVicYC Tara Golonka 1.0 (18.0) 3.0 4.0 26.0 8.0
4th Red Opti 1450 RVicYC Josh Davis 5.0 3.0 (11.0) 3.0 22.0 11.0
5th Red Opti 1358 NSST Andrew Wood 3.0 6.0 6.0 (16.0) 31.0 15.0
6th Red Opti 1482 RVYC Tara Yuen 2.0 (9.0) 8.0 9.0 28.0 19.0
7th Blue Opti 1524 RVicYC Siobhan Golonka 9.0 5.0 (16.0) 5.0 35.0 19.0
8th red Opti 1429 RVYC Lloyd Lyall 6.0 (14.0) 7.0 7.0 34.0 20.0
9th Red Opti 1431 RVYC Andrew Moreno (14.0) 7.0 4.0 10.0 35.0 21.0
10th Red Opti 1513 RPSA Douglas James Williams 4.0 4.0 (14.0) 14.0 36.0 22.0
11th blue Opti 1471 RVYC Hendrik Parker (15.0) 10.0 5.0 8.0 38.0 23.0
12th Red Opti 1437 RVYC Edward Coleman 12.0 (15.0) 9.0 6.0 42.0 27.0
13th Red Opti 143 NSST Francisco Wagernann 7.0 11.0 15.0 (17.0) 50.0 33.0
14th Blue Opti 1488 CBSC Callam Bavvn 11.0 13.0 (17.0) 12.0 53.0 36.0
15th Red Opti 1477 NSST Ryan Wood 13.0 12.0 13.0 (15.0) 53.0 38.0
16th red Opti 111 Comox Nigel Fletcher (18.0) 16.0 10.0 18.0 62.0 44.0
17th Blue Opti 11 Comox Max Brown 17.0 (24.0) 19.0 11.0 71.0 47.0
18th White Opti 105 NSST Nelson Fretenburg (25.0) 8.0 20.0 22.0 75.0 50.0
19th Red Opti 28 RVYC Justin Yuen 22.0 17.0 (25.0) 13.0 77.0 52.0
20th Blue Opti 5071 Seth Rushton 20.0 (26.0) 12.0 26.0 84.0 58.0
21st Blue Opti 17 NSST/EHYC Mountain Shen 19.0 20.0 (22.0) 19.0 80.0 58.0
22nd White Opti 291 NSST Matthew Bugeja 16.0 21.0 24.0 (25.0) 86.0 61.0
23rd Blue Opti 1447 NSST Emily Bugeja 23.0 (27.0) 18.0 20.0 88.0 61.0
24th red Opti 7 CBSC Sam Gregson (26.0) 19.0 21.0 21.0 87.0 61.0
25th Red Opti 1467 NSST Alex Bugeja 21.0 (29.0) 23.0 24.0 97.0 68.0
26th Blue Opti 1438 RVSC Alec Coleman 8.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 101.0 70.0
27th Blue Opti 104USA WVYC Gabriel Santiago 24.0 23.0 27.0 (28.0) 102.0 74.0
28th Red Opti 00 WVYC Sierra Cordinley (29.0) 22.0 26.0 29.0 106.0 77.0
29th Blue Opti 1487 Diego Wagemann 27.0 28.0 (31.0 DNC) 23.0 109.0 78.0
30th Blue Opti 10 RVYC Damon Solomon 28.0 25.0 (31.0 DNC) 27.0 111.0 80.0

Opti Green Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 Total Nett
1st Green Opti Green 2 RVYC Erik Butterfield 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 6112 WVYC Felipe Batista 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 1 RVYC Ross Thompson 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 166 RVYC Matthew Fayle 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 17 CLSC Evan Acnold 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 8 CBSC Alexander Swift 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 12 RPSA Paul McComber 4.5 4.5 4.5
1st Green Opti Green 9 CLSC Morgan Arnold 4.5 4.5 4.5

Tasar Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tasar 850 JSC Harry Coleman (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Tasar 2384 CLSC Chris Carberry (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Tasar 2677 CLSC Dariusz Roznowski (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
OCSOn course side at start or broke rule 30.1

www.cultuslakesailing.com


Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com